facebook

Twitter Plážová Kopaná Facebook Plážová Kopaná YouTube Plážová Kopaná Zoner Instagram


Michal Božík: Snažíme se o to, aby u nás plážový fotbal žil

Vydáno dne: 29.03.2012 | Autor: Redakce | Zdroj: -

Jaká je aktuální situace ohledně vývoje plážového fotbalu na Slovensku?
Je to velmi náročné. Když jsme začínali, což bylo tuším v roce 2008, tak u nás nastal velký boom. Podařilo se nám získat sponzora, v podstatě jsme mohli organizovat i mezinárodní turnaje jako byl Beach Soccer Danubia Cup, mohli jsme odjet na kvalifikaci o postup na mistrovství světa, pořádali jsme mistrovství Slovenska, které bylo nejdříve jen v Bratislavě, ale následně jsme jej rozšířili na celé Slovensko. Měli jsme hřiště ve Veľkom Mederi, což je západ, ve Zvoleně, což je střed a v Zemplínskej Šírave, což je na východě. Potom se stalo to, že náš generální partner kvůli krizi odstoupil od smlouvy. A my jsme zůstali bez podpory i bez financí, jelikož před tím jsme neměli podporu slovenského fotbalového svazu. Což znamená, že celý organizační výbor slovenského plážového fotbalu to táhne sám. Teď po změnách, které nastaly na slovenském fotbalovém svazu, kdy se změnilo celé vedení, tak je tam ochota z jejich strany. Ale záleží na tom, jak si dokáže poradit s obtížnou finanční situací. Snaha z jejich strany je, zatím nás zabezpečuje materiálně a uvidíme, jak se to bude vyvíjet nadále. Snažíme se o to, aby u nás plážový fotbal žil, protože by byla velká škoda, kdyby ze dne na den zaniknul.

Takže v současné funguje kolem slovenského plážového fotbalu menší parta lidí, která se o vše stará. Máte v současné době nějaké hřiště, kde by se dalo připravovat?
Ano, možno to nazvat skupinou nadšenců, kteří se to snaží lepit dohromady a organizovat tréninky. Nyní je situace taková, že přes zimu trénujeme v soukromé volejbalové hale, kde jsou čtyři volejbalová hřiště, a my máme k dispozici prostory o velikosti jednoho volejbalového hřiště. Takže přibližně čtvrtina normálního hřiště pro plážový fotbal. Proto když přejdeme na velké hřiště, tak nikdo neví jak se hýbat, nikdo neví, kam se má postavit, prostě úplně jiná situace. Navíc na každý turnaj jdeme s polovinou nových hráčů, protože každý z nich hraje velký fotbal a je povinen ze svojí smlouvy dodržet podmínky svého klubu. Tedy jezdit na soustředění, chodit na mistrovské zápasy a podobně. Takže je to velmi náročné vytvořit jakousi komunitu lidí, kteří by se věnovali výhradně jen plážovému fotbalu. Například já osobně jsem z osobních důvodů s velkým fotbalem skončil a věnuji se jen plážovému fotbalu. A takových lidí je podle mého názoru potřeba více.

Ve kterých klubech působí současní členové slovenského národního týmu?
Tak to je různé. Hráči působí od druhé až po čtvrtou ligu na Slovensku, několik jich působí v Rakousku a jeden hraje v Čechách. Je třeba říci, že je kolem dvaceti lidí, které máme na seznamu, že chtějí hrát plážový fotbal. Z nich vždy na turnaj dorazí pět až sedm a zbytek kádru již nějak doplníme.

V České republice je nejlepším klubem Plzeň Team, jehož soupiska se skládá z řady futsalistů. Brankář tohoto týmu, Zdeněk Daněk, uvádí tuto skutečnost za jeden z klíčových faktorů, proč se Plzni daří. Máte v týmu nějaké hráče, kteří se věnují ryze futsalu?
Ne, futsalisti v našem týmu hrají i velký fotbal a ti, kteří nehrají velký fotbal, jsou tak placeni a zavázání smlouvami, že si nemohou dovolit hrát plážový fotbal. Slovenský futsal se točí kolem jednoho člověka, který je takový mecenáš futsalu a děla to dobře, ten si ty hráče drží zkrátka. Proto těžko vytvoříme z jednoho futsalového mužstva tým na plážový fotbal.

Vy jste byl pro mezinárodní turnaj v Praze kapitánem slovenského týmu. To byla Vaše premiéra?
Ne, již před dvěma roky v Linci jsem byl kapitán při turnaji Nations Cup, takže už je to podruhé. Vlastně až po příjezdu do Prahy jsem se dozvěděl, že dostanu opětovně kapitánskou pásku.

A jaké jsou to pocity vést slovenský tým jako kapitán?
Pro mě je každé vystoupení za reprezentaci skvělým pocitem a zároveň je to velká zodpovědnost. Ale navzdory té zodpovědnosti, každý sportovec řekne, že to výjimečně dobrý pocit.

V Bratislavě se také plánuje mezinárodní turnaj. Už se ví, kdy bude pořádán?
Ano, chystáme podobný turnaj. Termín je třeba nyní doladit s Maďary i s Rakušany.

Jaká je ambice slovenského týmu pro kvalifikaci na mistrovství světa?
Tady je však otázka, zda na ní pojedeme. Sice nevíme, kde se bude oficiálně hrát, ale zaslechl jsem, že v Moskvě. Pokud by tomu tak bylo, tak by to znamenalo, že by náklady pro jedno mužstvo na absolvování kvalifikace byly čtyřnásobné, než kdekoliv jinde v Evropě. Což znamená, že pro mužstvo, jako je slovenský tým, není otázkou, zda se chce účastnit a jaké má ambice, ale zda bude vůbec možné, aby se kvalifikace účastnil.

Slovenská reprezentace se v minulosti účastnila dvou kvalifikací (pozn. 2008 – Benidorm, 2010 – Bibione). Kterých jste se účastnil Vy osobně?
Účastnil jsem se obou.

Slovenský tým měl v obou kvalifikacích vždy silné soupeře ve skupině, že?
Vždy jsme měli šíleně těžké soupeře, naposledy v Bibione jsme měli v základní skupině Rusko, Rumunsko a Andorru. S Rumuny to byl pěkný zápas, který skončil 3:5. My jsme se v něm drželi, ale ke konci zápasu rozhodovali zkušenosti. No a s Rusy, jejich tým je jiná galaxie. Ale jestli si dobře vzpomínám, tak v první třetině jsme hráli s nimi 0:1, což bylo dobré, ve druhé třetině už nás však vyučili (pozn. zápas nakonec skončil výhrou Ruska 11:1). No a Andorru jsme porazili 4:1. Andorra se účastní hodně turnajů, a kam přijedou, tam dostávají příděl. Ale myslím, že se hodně zlepšují.

A jaké jsou vzpomínky na kvalifikaci v roce 2008? Kdo byl soupeřem Slovenska?
Tam jsme měli za soupeře Ukrajinu, Polsko a Andorru. Takže jsem zase hráli s Andorrou a tehdy jsme nad ní vyhráli 7:5. Za Ukrajinu nastoupil Pilipienko, který tehdy hrál takového libera a zároveň byl kapitánem týmu. Pilipienko byl v tom roce vybrán do nejlepší osmičky evropských hráčů, kterou si volil Eric Cantona. Takže oni tehdy byli velmi dobří. Ostatně na Ukrajině se pracuje na rozvoji plážového fotbalu, nyní u nich působí bývalý kapitán španělské reprezentace Amerelle v pozici asestenta trenéra. A Poláci byli v té době také kvalitní.

Tento rok se bude v České republice hrát Superliga. Vy jste hráčem týmu Artful BSC /viz foto/. Počítáte s tím, že se této soutěže účastníte?
Rozhodně. Co se týče týmu Artful (pozn. Artful skončil na nedávném Zimním ligovém turnaji v Praze na druhém místě), tak jeho situaci můžeme popsat tak, že jeho členové možná nejsou výjimečné typy, které by musely patřit do slovenské reprezentace. Na druhou stranu je třeba říci, že ve slovenském kádru pro Beachsoccer Nations Cup Praha jsou čtyři členové Artfulu a na tom my budeme stavět. Věřím tomu, že i ta druhá polovina týmu, ne třeba svým talentem, ale svými zkušenostmi, chutí a nasazením se do reprezentace propracuje. Určitě se účastníme každého turnaje v Čechách, když dostaneme pozvánku, protože u nás na Slovensku moc možností není.

Jak se dával dohromady Artful BSC?
Někteří hráči, kteří hráli za Artful na Zimním turnaji, dříve hráli za Kapi Team. Oni se v Kapi Teamu neshodli s jedním bývalým spoluhráčem. A tak jsme se domluvili, že vytvoříme nový tým. A asi z mé strany tehdy přišla iniciativa, našel jsem sponzora, což byla společnost Artful, která nám uhradila startovné a cestu pro Zimní turnaj, a ostatní členové se připojili. Kapi Team však nadále funguje s kvalitními hráči, na Zimním turnaji se propracoval do semifinále a doufám, že se jim bude dařit i nadále.

V loňském roce se tým Artful účastnil 5. Mistrovství Slovenska v plážovém fotbale. Takže již tehdy došlo k integraci jeho tehdejších hráčů s některými bývalými členy Kapi Teamu?
Na 5. Mistrovství Slovenska to bylo poprvé ještě bez hráčů Kapi Teamu, kteří se v té době účastnili české ligy. Na toto mistrovství jsme dorazili přesně čtyři hráči do pole plus brankář, takže jsme neměli možnost střídání. To bylo poprvé, kdy jsem vyvíjel aktivitu, abychom se tohoto turnaje účastnili jako nový tým, protože chci využít každé příležitosti si zahrát plážový fotbal, která se nabízí. Na mistrovství jsme dobře vystupovali, vyhráli jsme základní skupinu, ve které hrál i pozdější vítěz. Ale síly docházely, takže čtvrtfinále jsme prohráli dost nešťastně brankou z poslední minuty. Účast na mistrovství pro mě byla prvotním impulsem, že dokážeme poskládat mužstvo. Věřím, že týmy jako Artful nebo Kapi Team budou základem pro reprezentaci, protože tito hráči budou pravidelně hrát a trénovat. A to je podstata plážového fotbalu, aby hráč sbíral zkušenosti a trénoval pohyb na písku.

slovenský národní tým na Beachsoccer Nations Cup Praha